Pamuk Saten Kumaşın Önemi  
Oldukça eski bir tarihe sahip pamuklu saten kumaşlar, ilk çıktığı zamanlarım zengin kesime hitap eden kumaş türlerindendi.  Saten kumaşların bilinen en belirgin özelliği sahip olduğu parlak kumaş yapılarıdır.  Bir diğer farklı özelliği ise dokuma seklidir. Diğer kumaş dokumalarından farklı olarak saten dokumada bütün bağlar birbirinden farklı olarak dokunur. Bu dokunmadan gerçekleştirilen dokuma tekniği için özel bir işlem gerekir.
Pamuk satenler farklı kumaş yapıları nedeni ile tercih edilir ve oldukça önemli kumaşlardır. Kaliteli yapısının yani sıra hava koşullarına karşı olan tutumu nedeni ile önem taşır. Sıcak havalarda terletmeyen pamuk saten kumaşlar, soğuk havalarda da vücudu sıcak tutmaları nedeni ile önem arz eder. Diğer kumaşlardan bir adım daha özel olan pamuk saten kumaşlar, üretim anlamında da oldukça özel tasarımlarda kullanılmaktadır.
 
Pamuk Satenin Kullanım Alanları
Pamuk saten kumaşlar, tekstil sektöründe birçok farklı alanda kullanılan bir kumaş türüdür. Abiye modellerinden birçok farklı gecelik modeline kadar,  nevresim takımlarından süs eşyalarına kadar,  gömleklerden pantolonlara kadar birçok farklı üründe pamuk saten kumaş tercih edilmektedir. Zarif görüntüsü itibari ile lüksü temsil eden saten, kullanıldığı her alanda büyük bir başarı ile kendisini temsil eden bir kumaştır.
 
Pamuk Saten Kumaşın Özelliği
Pamuk Saten kumaşların en bilindik ve önemli özellikleri parlak yapılarıdır. Matlığa kesinlikle yer vermeyen saten kumaşlar, üst üste dokuma şekilleri ile de diğer kumaşlardan ayrılır. Saten, kelime olarak dokuma türünü temsil eder. Özel bir dokuma stili olan saten dokuma da kumaşlar birbirine bağlantısız olarak dokunmakta ve kumaşta hiç ara boşluk kalmamaktadır.  Saten kumaşların dokumalarında mevcut olan parlaklık tek bir yüzeyde bulunur. Saten kumaşların bir tarafları daima mat görünümdedir.
 
Pamuk Saten Kumaşların Çeşitleri
Saten kumaşlar kendi aralarında farklı çeşitlere sahiptir. Satenin bir çeşidi ipek satendir. İpek satenler genelde gecelik modellerinde tercih edilir. Pamuk satenler alt üst pijama takımlarında ve nevresim gruplarında tercih edilir. Krep ya da serbest ipek olan adlandırılan modeller ise maliyeti yüksek olan kumaşlardır ve özel tasarım ürünlerde tercih edilir.
 
 
 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Заполните поле
Заполните поле
Пожалуйста, введите корректный адрес e-mail.
Вы должны согласиться с условиями для продолжения

Меню
ru_RU
tr_TR en_US ar ru_RU