Hambez Kumaş Nedir?
Hambez, kumaş fabrikalarında bulunan ve işlenmeyen kumaşlara verilen bir isimdir.  Bir diğer adı ile, kumaş haline getirilmeyen ham konumdaki bezler en genel anlamı ile ham bez adını alır. Bu ham haldeki bezlerin kumaş özelliği kazanabilmesi için, birtakım işlemlerden geçirilmesi ve işlenmesi gerekir.  Hambezler bu işlemler uygulanmadan hal halde kullanılan bezlerdir.
 
Hambez Üretimi ve Kontrol Aşamaları
Hambezler, kalınlıkları değişmeyecek şekilde üretilen tek tip bezlerdir.  Düz bir yüzeye  sahip hambez kumaşlar oldukça ince  bir dokuya sahiptir.  Hambezler oldukça hassas özellikteki kumaşlardır. Sahip oldukları ince yapı nedeni ile temizleme işlemleri hassas temizleyici maddeler ile gerçekleştirilir. Yüzde yüz organik  bir yapıya  sahip hambezler, herhangi bir kimyasal ile tepkimeye girdiğinde zarar görür.
Ham bez kumaşlar, kullanma geçmeden önce mutlaka kontrol edilmesi gereken kumaş türleridir. Bu kontrollerde ham bezlerin ebatları, boyutları, delik aralıkları, esnekliği gibi birçok farklı etken değerlendirilerek kumaş incelenir. Kontrol sırasında görülen her türlü problem ve hata kayıt altına alınır. Üretimden kaynaklı kirlenmelerin de tespit edildiği kontrol esnasında kumaşın kullanıma hazır olup olmadığı anlaşılır.
 
Hambez Kumaşların Kullanıldıkları Alanlar
Hambezler, birçok farklı amaç için tercih edilen kumaşlardır. Geri planda kalan bir kumaş olması, kullanım alanını da oldukça farklı sektörlere yöneltmiştir. Hambez sıklıkla promosyon ürünleri için tercih edilen bir kumaştır.   Her türlü bez çanta ve bez kumaşlı torbaların üretiminde bu Hambezler tercih edilir. Promosyon amaçlı basılan hambez torbalar, kullanışlı yapıya sahiptir ve oldukça uygun bir maliyete sahiptir.  Okulların tercih ettikleri tuallerde de hambez kumaş kullanılmaktadır. Resim amaçlı kullanılan tuallerin üzerinde bulunan boyama yüzeyi hambez kumaştan oluşur. Ekru renkteki doğal yapısı ile olduğu gibi tercih edilen hambez, kullanışlı yapısı ile tercih edilir. Bir diğer kullanım alanı çuval imalatıdır. Her türlü çuval imalatında hambez kumaş kullanılmaktadır. Ev dekorasyonlarında kullanılan astar kumaşlar hambez kumaşlardan yapılır. Koltuk gibi mobilyaların da alt kısımdaki astarları yine hambez kumaş tercih edilerek üretilir.  Evlerde kullanılan temizlik bezlerinin üretiminde de hambez kumaşı tercih edilmektedir.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Заполните поле
Заполните поле
Пожалуйста, введите корректный адрес e-mail.
Вы должны согласиться с условиями для продолжения

Меню
ru_RU
tr_TR en_US ar ru_RU