Organik Pamuğun Faydaları
Organik pamuk, genel tanımı ile üretiminde herhangi bir tarımsal ilacın kullanılmadığı pamuklardır. Organik pamuk üretiminde en doğal üretim teknikleri kullanılır. Bütün aşamaları için geçerli olan doğal teknikler, işlenirken ve paketlenirken de geçerlidir ve herhangi bir kimyasal kullanılmadan bütün süreçler tamamlanır. Bir pamuk üretim alanının, hazır hale gelmesi yaklaşık olarak 3-4 seneyi bulmaktadır.
 
Organik Pamuğun Üretildiği Yerler
Organik pamuk, son yıllarda üretimi artan bir pamuk türüdür.  Tekniğini bilen ve ekim toprağında uygun şartları sağlayan birçok üretici bu pamuğun üretimini yapmaya başlamıştır. Organik pamuk üretiminde ilk sırayı Hindistan alır. Dünyada üretilen organik pamuğun büyük bir bölümü Hindistan’da gerçekleşir. Hindistan’dan sonra Türkiye organik pamuk üretiminde büyük bir pay sahibidir. Ardından Çin ve Amerika gibi diğer büyük devletler gelir. Bu ülkeler en başlıca organik üretimi yapan ülkeler olmakla birlikte, Peru ve Mısır da bu pamuğu yetiştiren ülkeler arasında yer alır. Tanzanya, Batı Afrika ve Kırgızistan ise organik pamuğu yetiştiren diğer ülkelerdir.
 
Organik Pamuğun Çevreye Ve Sağlığa Faydaları
Organik pamuğun en önemli özelliği, çevre dostu olmasıdır. Üretim aşamasından, kullanım aşamasına kadar hiçbir aşamasında çevreye zarar vermeyen tek pamuk türüdür.  Sağlık açısından faydalı olan bir pamuktur. Cilt üzerinde herhangi bir yan etkisi bulunmayan organik pamuk, alerji gibi riskli durumlara karşı oldukça kaliteli bir yapıya sahiptir.
Organik pamuk kullanımında herhangi bir kimyasal kullanılmadığı için,  tarım ilaçlarından kaynaklı olan kirlilik miktarı azalmaktadır.  Buda işçiler için sağlıklı bir tarım alanı sunar. Kimyasal etkinin bulunmadığı tarlalarda aileler rahatlıkla çalışır ve verimli bir hasat süreci geçirirler.  Organik özelliğe sahip olmayan diğer pamuklara göre oldukça kaliteli bir üründür. Kimyasal kullanılmamasından dolayı, temiz bir ekim imkânı sunar ve su kirliliği yaratmaz.
Üretilen organik pamuklu kumaşlar da günlük hayatta birçok tekstil ürününde kullanılır. Geniş bir yelpazeye sahip ürünler, bebek ürünleri başta olmak üzere, giyimde en temel markaların bile birinci tercihi durumundadır. Giyim sektörü başta olmak üzere birçok ev tekstili firmasının da ilk tercihi organik pamuktan yana olmaktadır.
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
tr_TR
en_US ru_RU ar tr_TR