Pamuklular Nasıl Yıkanır?
Çamaşır yıkamanın bir numaralı püf noktası renklerine göre ayırmak ve ayrı ayrı yıkamaktır. Her çamaşır makinasında her renk çamaşır için ayrı bir program bulunur. Uygun renkler hazneye doldurulduktan sonra, rengine uygun program seçilerek yıkama işlemi başlatılır. Pamuklu giysiler için de uygun bir yıkama programı vardır.  Pamuklular en doğru şekilde yıkanması için kendi aralarında renklerine ayrılmalı ve uygun program ile yıkanmalıdır.
 
Ayrıştırma İşlemi Önemli
Çamaşırların kumaşları ve renkleri bozulmadan yıkanması için, dikkatli bir şekilde renklerine ayrılması gerekir. Bu sayede beyazlar ve renkliler ayrı guruplarda yıkanır.   Pamuklu giysiler de kendi aralarında uygun renklerine ayrılmalıdır. Bu konuda tavsiyelerden bir tanesi de her çamaşır grubu için ayrı bir kirli sepeti kullanmaktır. Bu şekilde doğru bir ayrıştırma yapmak mümkün olur ve çamaşırlar daha temiz bir şekilde yıkanır.
 
Delikli Çamaşır Sepetinin Önemi
Çamaşırların biriktirildiği kirli sepetlerinin yapıları ve şekilleri oldukça önemlidir. Hava almayan kapalı bir sepet pamuklu çamaşırların hava almasını engeller. Bu nedenle belirli bir zaman sonra hava almayan pamuklu kirliler zararlı bakteriler üretmeye başlar ve kötü bir koku yayar. Çok uzun süre bekleyen çamaşırların yapılarında bozukluklar meydana gelir. Bu nedenle sepetlerin mutlaka hava alır özellikte ve düzlemsel bir sekle sahip olması gerekir. Çamaşırlar belirtilirken sepete yapılacak herhangi bir baskı ile alttaki çamaşırların hava alması engellenir. Bu nedenle üst üste biriken çamaşırlar baskı uygulamamak gerekir.
 
Pamuklu Çamaşırların Yıkama Sıcaklıkları
Pamuklu çamaşırlar yıkanırken ayrılan köyü renkli çamaşırlar ılık derecelerde yıkanmalıdır. Çamaşır makinasında 30 derece sıcaklıkta yıkanacak siyah pamuklu çamaşırlar verimli bir yıkama geçirir. Sıcak derecede yıkamaları halinde renklerde sıkmalar meydana gelerek çamaşırlar bozulabilir. Renkli pamuklu çamaşırlar 40 derece yıkanmaya uygundur. Orta sıcaklık olarak bilinen 40 derece renkli pamuklular için uygundur. Beyaz renkli pamuklular ise yüksek derece yıkamalara karşı dayanıklıdır.  Sıcak yıkanan çamaşırlar daima özenli yıkanır ve dezenfekte olur bu nedenle beyaz çamaşır gruplarında sıcak ısılar tercih edilir. Yıkama sırasında tercih edilecek sıvı deterjanlar da yıkama performansını artıracaktır.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

Fill out this field
Fill out this field
الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح.
You need to agree with the terms to proceed

القائمة
ar
tr_TR en_US ru_RU ar